Моральна комісія хоче допомогти журналістам із «саморегулюванням»
Національна експертна комісія з питань захисту суспільної моралі на засіданні 11 березня затвердила етичний кодекс журналістів, який розробив апарат комісії. Голова НЕК Василь Костицький доповів, що кодекси журналістської етики на сьогодні прийняті в більш ніж 70 країнах світу. «Наприклад, етичний кодекс журналістів Польщі містить прямі вказівки на санкції і порядок їх застосування. Порушення розглядає спеціальна судова колегія журналістів, яка навіть може вдатися до дисциплінарних стягнень: догани, виключення з професійного об'єднання», - повідомив він.
В Україні є три етичні кодекси, але вони, на думку Василя Костицького, «дуже скромні». «Етичний кодекс, розроблений Національною спілкою журналістів України, обмежується лише однією сторінкою тексту, у якому не опрацьований порядок постановки питання на Комісії з журналістської етики, розгляду цього питання й оскарження», - сказав він. Принагідно голова НЕК поскаржився на Комісію з журналістської етики, яка розглядала його скаргу на канал СТБ. Пан Костицький певен, що мав підстави звернутися до суду і строк позовної давності ще не минув.
Моральна комісія вирішила допомогти журналістській спільності і розробила етичний кодекс журналіста, який вважає зразком. «Захоче журналістське середовище його прийняти - будь ласка», - сказав Василь Костицький, назвавши його саморегулятивним документом.
Член НЕК Олександр Злотник поскаржився колегам на журналістів, які беруть інтерв'ю, не узгоджують його і друкують з помилками. Тож він запропонував ввести норму, за якою інтерв'ю друкували б тільки після підпису людини, в якої його взяли. Але врахувавши, що це унеможливить появу журналістських розслідувань, члени НЕК відмовилися від такої ідеї.
Етичний кодекс журналіста обіцяють найближчим часом оприлюднити на сайті комісії. Ознайомитися з його проектом «Телекритиці» не вдалося. Акредитованим на засідання журналістам працівники НЕК не дають проектів рішень, мотивуючи це тим, що вони є в обмеженій кількості лише для членів комісії. Папки з проектами рішень, які члени комісії залишили після засідання на столах, працівники апарату оперативно зібрали, відмовившись надати їх журналістам.
«Телекритика»: http://telekritika.ua/news/2010-03-12/51575