Громадські активісти несуть Януковичу «порнографічну продукцію»

Громадські активісти і письменники оголосили 15 червня «Днем добровільної здачі порнографічної продукції». Вони називають закон «Про захист суспільної моралі» неконституційним.

 

 

«Бляшаний барабан», «Траєкторія краба», «Під місцевим наркозом» та інші твори німецького письменника Гюнтера Грасса через “порнографію й пропаганду насильства та жорстокості” можуть заборонити в Україні – за критеріями, розробленими Національною експертною комісією з питань захисту суспільної моралі. Так вважають громадські активісти, що організовують у середу акцію під президентською адміністрацією. Серед них чимало відомих українських літераторів: Сергій Жадан та Ярослав Мінкін - координатор «Кампанії проти встановлення цензури». Він сказав Deutsche Welle, що активісти приносять репродукції всесвітньо відомих картин та книги, визнані частиною світової культурної спадщини, які за визначенням закону «Про захист суспільної моралі» можуть бути визнані порнографічними, чи такими, що пропагують жорстокість.

Світові шедеври теж можна таврувати «порнухою»

Як уточнює Юлія Красільникова, речниця правозахисного центру «Поступ», який виступає одним з організаторів акції, приносять твори Жан Поль Сартра, Габріель Гарсіа Маркеса, Фредеріка Бегбедера, навіть «1984» Джорджа Оруелла, що міг би за українськими критеріями потрапити до «чорного списку моралістів» через пропаганду насильства та жорстокості. Так само як і фільми Ларса фон Трієра. Правозахисник Костянтин Реуцький каже, що несуть Президенту ці визнані культурні артефакти, щоб показати абсурдність існування закону, яким можна заборонити будь що. «Закон про мораль стає на шляху розвитку української культури та закладає міцні підвалини для репресій» - заявляє активіст.

Небезпечна тенденція

Мінкін зауважує, що принесені картини та статуї експонуються у найвідоміших музеях світу, серед книг є твори лауреатів Нобелівської премії та Букера. За словами Красільникової, ціль акції - домогтися від президента подання до Конституційного Суду України для того, щоб довести неконституційність положень закону «Про захист суспільної моралі». Напередодні почали збирати підписи до можновладців з таким закликом. І першого ж дня понад сто громадських активістів та культурних діячів підтримали ініціативу.

В активістів викликає занепокоєння, що попри указ президента про ліквідацію Комісії з питань моралі, вона відновила свою роботу. Наприкінці травня було оголошено навіть про вакансії в установі. У «Поступі» кажуть, що на тлі загального погіршення ситуації із забезпеченням свободи слова в Україні така тенденція виглядає вкрай небезпечною.

Автор: Ольга Веснянка
Редактор: Дмитро Каневський