НЕК порівнює себе з іноземними аналогами Нацради і Держкіно та хоче стати органом досудового розгляду спорів
Національна експертна комісія з питань захисту суспільної моралі не проти стати органом, який здійснює досудовий розгляд спорів. Про це на засіданні 11 березня заявив голова НЕК Василь Костицький.
«Громадяни, які мають претензії до суб'єктів підприємницької діяльності в інформаційній сфері, звичайно, можуть іти в суд. Але всюди у світі вітається досудовий розгляд. І тут у нас публічний досудовий розгляд є абсолютно виправданим. Цю ідею висунуто було вченими, вона підтримується в усіх регіонах, де проводяться наші засідання», - сказав він.
Також НЕК проаналізувала міжнародний досвід правового регулювання захисту дітей від негативного впливу інформаційної продукції та знайшла аналогічні, як вона вважає, до себе державні органи за кордоном.
«Нас традиційно старалися звинуватити в тому, що таких органів ніде немає. З такою назвою дійсно ніде більше немає», - зазначив Василь Костицький, після чого перелічив установи, які виконують схожі функції: ФРН - Федеральне відомство з перевірки матеріалів, шкідливих для молоді, Велика Британія - Британський комітет класифікації фільмів, Італія - Генеральний департамент кінематографії, Державна служба контролю за засобами масової інформації, Франція -Вища аудіовізуальна рада, Японія - Національна асоціація комерційних мовників і спостережна рада за стандартами мовлення. У Росії, за словами пана Костицького, питаннями захисту дітей від негативного впливу інформаційної продукції займається Міністерство освіти і науки, а в Білорусі нещодавно створена спеціальна комісія.
«Вища аудіовізуальна рада Франції - самостійний діючий державний орган. Ми з вами орган державно-громадський, а там це державний орган», - звернув увагу присутніх Василь Костицький.
Нагадаємо, що Вища аудіовізуальна рада Франції - аналог української Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, а Британський комітет класифікації фільмів і Генеральний департамент кінематографії Італії виконують функції, подібні до Державної служби кінематографії Міністерства культури та туризму України.
Присутній на засіданні начальник відділу моніторингу Національної ради Дмитро Швидченко звернув увагу комісії на те, що в Україні виникають юридичні колізії через збіг функцій Експертної комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів (прокатна комісія) і НЕК. Також закон про захист суспільної моралі суперечить Європейській конвенції про транскордонне мовлення. «Наприклад, канали Hustler, Blue Hustler, які мають ліцензії ЄС, за законом про телебачення і радіомовлення і відповідно до Європейської конвенції повинні без застережень ретранслюватися кабельними операторами України, але НЕК визнає їх порнографічними і тому забороненими до трансляції в Україні», - пояснив він.
Член НЕК, екс-член Нацради Ігор Курус запропонував комісії ініціювати внесення застережень до закону про ратифікацію Європейської конвенції, щоб передбачити, що на території України є жорсткіші норми «щодо показу різних актів, фактів і подій». На одному з наступних засідань НЕК розгляне питання про виконання в Україні Європейської конвенції про транскордонне мовлення.
«Телекритика»: http://telekritika.ua/news/2010-03-12/51581