Пишемо інформаційні запити до НЕК
Читачі сайту amoral.org.ua "звертаються до редакції" з проханням надати зразок форми інформаційного запиту. Виявляється, в наших співвітчизників накопилося багато запитань до НЕК та уряду, який її породив та годує за наші з вами гроші. І це хороший знак. Це свідчить про те, що стає все більше тих, хто готовий «робити своє майбутнє, замість того, щоб чекати на нього».
Отже, пропонуємо вашій увазі зразок типового звернення. Такі самі звернення використовувалися громадськими активістами по всій країні у 2005-2006 роках під час кампанії «Право на правду», метою якої було дослідження стану дотримання в Україні права на доступ до інформації та приведення ситуації з дотриманням цього права у відповідність із європейськими стандартами.
Звернення може написати будь хто з громадян, і орган, до якого направлено звернення у десятиденний термін (якщо підготовка відповіді потребує попрацювати довше, то термін збільшується до тридцяти днів) має надати відповідь по суті звернення у повному обсязі на всі питання. Або (якщо вказані питання не є в компетенції даного органу) перенаправити для відповіді по суті в той орган, який компетентний це зробити. При цьому, установа, до якої ми звернулися, обов’язково має повідомити нас про те, що наш запит скеровано до іншого органу. Установа, до якої ми звертаємося, може й відмовити в наданні інформації, але при цьому вона має письмово обґрунтувати свою відмову. Підстави для відмови мають бути законними – чиновник не може сказати нам, що він не буде відповідати, тому що не вважає це доцільним. Підставою для відмови можуть бути лише «конфіденційність» інформації (це коли йдеться про якусь приватну інформацію про осіб, яку можна поширювати лише за їхньою згодою), або її «секретність» - якщо у встановленому законом порядку інформації надано гриф, обмежуючий її поширення. Не думаю, що, відповідаючи на запити про фінансування своєї діяльності, або на інші запитання про роботу НЕК, чиновники комісії можуть посилатися на «конфіденційність» або «секретність» інформації. Отже, в разі відмови НЕК в наданні інформації, або наданні інформації у неповному обсязі, раджу вам одразу ж звертатися до прокуратури.
Зверніть увагу, що формальною підставою для чиновників не відповідати на ваш запит може бути таке:
- ви не вказали своїх призвіща, ім’я та по батькові
- ви забули вказати на яки саме питання ви хочете отримати відповідь =)
- ви не вказали адресу, на яку має бути надісланою відповідь на ваш запит
Отже, будьте пильними, готуючи свої листи до нацкоммору. І вимагайте уваги до себе – пам’ятайте, що кожен з нас є «акціонером» товариства, яке має красиву назву «Україна», що саме з наших податків формуються зарплати чиновників (і чиновники НЕК не виключення), що вони – це лише персонал, найнятий нами для забезпечення своїх потреб!
Зразок інформаційного запиту:
До кого__________________
Громадянина України
_________________________
адреса___________________
дата_____________________
Інформаційний запит
Шановний _______________,
На підставі ст. 34 Конституції України та ст. 5, 9, 28, 29, 32, 33 Закона України „Про інформацію” (№ 2657-XII від 02.1092р) прошу Вас надати письмову інформацію, яка мені необхідна для реалізації моїх прав та інтересів як громадянина України, а саме:
(тут ми наводимо перелік питань, на яки ми хотіли б отримати відповіді)
- _________________________________________________
- _________________________________________________
- _________________________________________________
Заздалегідь дякую Вам за увагу до цього запиту і не сумніваюся, що Ваша компетентна співпраця відповідатиме проголошеному керівництвом держави курсу на реалізацію принципу верховенства права та забеспечення прозорості діяльності органів влади.
Відповідь прошу надати відповідно до вимог ст. 33 Закону України „Про інформацію” на наступну адресу: ____________________________ (не забудьте вказати адресу)
З повагою,
______________________ (вкажіть своє прізвище та ініціали, поставте підпис)